قالب وردپرس

آسیب لیگامان صلیبی خلفی:پارگی Grade3(بیماری)

شایع ترین ضایعات لیگامانی خصوصا از نوع تروماتیک در مفصل زانو ایجاد می شود. در مفصل زانو ۵لیگامان اصلی وجود دارد که شامل:

۱- مدیال کولترال لیگامان(MCL)

۲- لترال کولترال لیگامان(LCL)

۳- لیگامان متقاطع قدامی(ACL)

۴- لیگامان متقاطع خلفی(PCL)

۵- مدیال کپسولار لیگامان(Medial Capsular Ligament)

پارگی رباط متقاطع خلفی ( رباط صلیبی پشتی) PCL در مفصل زانو چگونه ایجاد میشود

 یکی از آسیب های زانو کشیدگی یا پارگی لیگامان متقاطع (صلیبی) خلفی (پشتی) است. لیگامان متقاطع خلفی(PCL) در وسط مفصل زانو قرار گرفته است و مانع از لغزیدن بالای ساق به سمت عقب میشود. صدمه این لیگامان مانند آسیب به دیگر لیگامان های زانو شایع نیست. آسیب معمولا خفیف بوده و کشف آن ممکن است مشکل باشد و ممکن است همراه با صدمه به دیگر لیگامان های زانو یا آسیب به منیسک یا غضروفمفصلی باشد.

آناتومی زانو

 زانو بزرگترین مفصلبدن است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سهاستخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک. قسمت انتهای پایینی ران روی ساق حرکات لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شیار مانند پهنی که در جلوی انتهای پایینی ران قرار دارد میتواند به طرف بالا و پایین حرکت کند. مفصل زانو لیگامان های قوی دارد که استخوانها را به یکدیگر متصل میکند.

این لیگامان ها مانع میشوند که استخوان های تشکیل دهنده مفصل در هر جهتی حرکت کنند. به زبان دیگر وظیفه آنها اجازه و تسهیل حرکت استخوان ها فقط در جهت های خاص است. مهم ترین جهتی که لیگامان های زانو اجازه حرکت میدهند خم و راست شدن زانو است گرچه زانو در جهات دیگر هم حرکات خفیفی دارد. زانو چهار لیگامان مهم دارد که عبارتند از لیگامان متقاطع قدامی یا ACL     لیگامان متقاطع خلفی یا PCL     لیگامان کلترال داخلی یا MCL     لیگامان کلترال خارجی یا LCL

pcl-tear

وظیفه PCL در ثبات بخشیدن به زانو:

  • حرکت لغزشی تیبیا به عقب را محدود می کند
  • حرکت چرخش خارجی تیبیا را حین اکستنشن زانو محدود می کند

آسیب رباط صلیبی خلفی چه انواعی دارد

آسیب این لیگامان ممکن است بصورت فقط یک کشیدگی باشد و یا ممکن است لیگامان دچار پارگی ناقص یا پارگی کامل شود. پارگی ناقص معمولا شایعترین اتفاق است و اکثراً خودبخود بهبود میابد. لیگامان متقاطع خلفی لیگامان قوی است و برای پارگی آن نیروی زیادی مورد نیاز است. این لیگامان با مکانیسم های متفاوتی پاره میشود. ضربه مستقیم داشبورد اتومبیل به جلوی زانو در هنگام تصادف میتواند موجب به عقب رفتن قسمت بالایی ساق در محل مفصل زانو شده و این لیگامان را پاره کند.

download

موقعی که یک فوتبالیست روی زانوی خم شده اش به زمین میخورد این لیگامان ممکن است پاره شود. چرخش شدید زانو یا بیش از حد صاف شدن زانو هم ممکن است موجب آسیب این لیگامان شود. کسانی که دچار فقط پارگی این لیگامان شده اند و قسمت های دیگر زانویشان صدمه ندیده است معمولا زانوی پایداری داشته و میتوانند به فعالیت ورزشی بازگردند

football05images (5)

images (3) images (4)

علائم آسیب

 درد و تورم بلافاصله بعد از آسیب رباط صلیبی پشتی بوجود میاید. زانو دچار محدودیت حرکت شده و راه رفتن برای بیمار مشکل میشود.

تشخیص آسیب رباط صلیبی خلفی زانو

 مهمترین راه های تشخیص این آسیب توسط پزشک اطلاعاتی است که وی از علائم بیمار و نحوه ایجاد آسیب میگیرد و معاینه ایست که وی از زانوی بیمار بعمل میاورد. با این حال دیگر روش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده و ام آر آیMRI هم میتواند به تشخیص این آسیب کمک کند. اگر زمانی بیش از سه ماه از آسیب به این لیگامان گذسته باشد ممکن است روش های تصویربرداری نتوانند اطلاعات مفیدی در اختیار قرار دهند.

 pcl-tear-mri

images (2) pcl_2

آسیب درجه ۱ و ۲ لیگامان در فاز حاد و تحت حاد در بخش ضایعات لیگامانی به تفصیل آمده است. در اینجا به پارگی لیگامان (آسیب درجه۳ ) پرداخته می شود.

پارگی لیگامان  PCL(درجه ۳):

مکانیسم اصلی ضایعه به این لیگامان ،جابجایی خلفی تیبیا (درشت نی) برروی فمور(ران) در زنجیره حرکتی بسته است.آسیب منفرد در لیگامان PCLغیرشایع بوده و معمولا با پارگی MCL، LCL، ACL و یا منیسک ها همراه است.

در اکستنشن(بازشدن) زانو، کپسول خلفی نیز با PCL در جلوگیری از جابجایی خلفی تیبیا همراهی می کند؛ به همین دلیل بیمارانی که در اکستنشن زانو آسیب می بینند در فعالیت های تحمل وزن(WB stance) عملکرد خوبی دارند. مشکل عدم پایداری معمولا در فعالیت هایی که به جزء فلکسوری نیاز است، مثل بلندشدن از صندلی، چمباتمه زدن و بالارفتن از پله بروز می کند.

در بیماران با پارگی PCL اغلب علائم ناتوانی که شامل آرتریت کمپارتمان داخلی، آرتریت مفصل پاتلوفمورال(کشککی رانی) ، درد و تورم همراه با فعالیت می باشد وجود دارد ، درصورتی که در پارگی ACL معمولا علائمی از بی ثباتی بروز می کند.

درمان   

در پارگی رباط صلیبی خلفی در صورتیکه آسیب فقط محدود به لیگامان متقاطع خلفی باشد در غالب موارد معمولا نیازی به عمل جراحی نبوده و درمان غیر جراحی است.

درمان غیر جراحی

فیزیوتراپی به موقع از آسیب بیشتر لیگامان جلوگیری کرده و سبب ترمیم سریعتر لیگامان می شود. ازهمان ابتدا در مراحل حاد بیماری استفاده از سرمای موضعی در روی زانو، استراحت، بالا نگه داشتن زانو و کمپرس خفیف زانو با بستن آن کمک زیادی به بهبود علائم حاد می کند.زانو باید مدتی با یک زانوبند مناسب بسته شود تا از حرکات نامناسب زانو جلوگیری شود(محدودیت حرکاتی که به رباط (لیگامان) فشار وارد می کنند). در این مدت باید با استفاده از عصا مانع اعمال نیروی وزن به اندام آسیب دیده شد. بعدازمدتی با تکنیک های فیزیوتراپی باید دامنه حرکات کامل زانو را مجدداً بدست آورده و با انجام تمرین های لازم قدرت عضلات ران بخصوص عضله چهارسر ران را افزایش داد.در بخش توانبخشی به تفصیل شرح داده شده است.

درمان جراحی

در صورتی که بجز لیگامان متقاطع خلفی دیگر لیگامان های زانو نیز آسیب دیده باشند و یا در مواردی که این پارگی همراه با شکسته شدن و کنده شدن تکه استخوانی از استخوان تیبیا باشد، ممکن است پزشک تصمیم به استفاده از عمل جراحی بگیرد.

بازپروری

 بازگشت دوباره بیمار به کار نیازمند گذشت زمان است و این زمان بسته به شدت آسیب و همراه بودن یا نبودن با آسیب به لیگامان های دیگر زانو متغیر است. معمولا برای برگشت به کار پشت میز، گذشت چند هفته کافی است. باز گشت به کار بدنی قوی نیاز به چند ماه زمان دارد و بهبودی کامل معمولا بعد از شش تا دوازده ماه اتفاق میفتد.

درمان پارگی لیگامان متقاطع خلفی چه با استفاده از عمل جراحی باشد و چه بدون آن، بیمار نیاز به انجام فیزیوتراپی دارد. در مرحله اول فیزیوتراپی تاًکید بر بدست آوردن حرکات کامل زانو است. در مرحله بعدی عضلات اطراف زانو تقویت میشوند و در مرحله نهایی ورزشکار آماده میشود تا بتواند حرکات ورزشی را با اندام تحتانی به درستی و با هماهنگی کامل انجام دهد.

به امید بهبودی و موفقیت روزافزون شما

منبع:

گروه پژوهشی ابوریحان.سایت ایران ارتوپد