قالب وردپرس

در والیبال

شایعترین آسیب مزمن در والیبالیست ها :

–  التهاب تاندون پاتلار(کشککی) شایعترین آسیب مزمن است که به صورت درد و التهاب در قطب تحتانی کشکک در محل اتصال تاندون کشکک نمود پیدا می کند.
–  کندرومالاسی کشکک( نرم شدن غضروف آن و مستعد شدن به سائیدگی و آسیب مفصل ) ،
–  بیماری Osgood-Schlatter ( کنده شدن یا التهاب قسمتی از توبروزیته استخوان تیبیا در اثر کشیده شدن های مکرر توسط عضله چهار سر رانی که به این ناحیه اتصال دارد )
–  و نیز سندرم درد کشککی – رانی(PFPS) هم از سایر آسیب های شایع هستند.
 
–  پیچ خوردگی حاد مفصل مچ پا،
–  شکستگی های تنشی در استخوان تیبیا یا استخوانها ی متاتارس ،
–  التهاب تاندون آشیل،
–  التهاب فاشیای کف پایی،
–  سندروم تونل تارسال ( مدرگیری عصب تیبیال خلفی در ناحیه پا که با علائم درد و بی حسی کف پا تظاره می کند)
–  و التهاب بورس خلف استخوان پاشنه از جمله این صدمات هستند
–  شکستگی تنه استخوانهای متاتارس خصوصا در انگشتان سوم و چهارم
 برای درمان ، عضو آسیب دیده گچ گرفته می شود پس از بهبود ، تمرین با وزنه در حد تحمل مصدوم و تا جایی که درد ایجاد نشود، آغاز خواهد شد.
پیچ خوردگی مفصل Facet‌( قسمتی از اتصالات بین مهره ای ) در ناحیه قفسه صدری شایعترین آسیب در این ناحیه است ، از آنجایی که این ورزشکاران حرکت جانبی سریعی انجام میدهند ، چرخش تنه و اندام فوقانی ، مفاصل یاد شده را در معرض نیروهای جابجا کننده قرار میدهد. درد عضلانی ، اسپاسم و محدودیت حرکت در تعاقب این آسیب ایجاد خواهد شد.
– شکستگی استخوانهای کف دست ، انگشتان و ایجاد انگشت Mallet‌( در این عارضه بر اثر ضربه مستقیم توپ و خم شدن ناگهانی بند آخر انگشت ، تاندون راست کننده از محل اتصال آن به قاعده بند آخر پاری می شود و در نتیجه بند آخر انگشت به شکل خمیده در می آید که به طور ارادی صاف نخواهد شد ). از جمله دفاع روی ترو رخ می دهند.
–  گاهی در طی یک مسابقه طولانی مدت ، بازیکنان بین ۵/۱ تا ۳ کیلوگرم وزن از دست می دهند که بیش از مقدار مایعی است که ورزشکار توانایی جبران آن را دارد پس لازم است علاوه بر نوشیدن آب پیش از شروع مسابقه ، در طی مسابقه و هر ۱۵ دقیقه یکبار حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ سی سی آب بنوشند .
آب بهترین مایع برای جایگزین کردن حجم مایع از دست رفته است و به سرعت جذب می شود.
آتروفی یا تحلیل عضلانی در عضله اینفرا اسپیناتوس ناشی از آسیب عصب سوپرالسکاپوالار به طرز چشمگیری در والیبالیست ها دیده شده است  . بیمار در بالای کتف احساس درد نخواهد کرد.اگر استراحت و درمان محافظه کارانه مؤثرنباشد برداشتن فشار از روی عصب با کمک جراحی موفقیت آمیز خواهد بود.
–  گرفتگی عضلانی:
گرفتگی عضلانی زمانی روی می دهد کهعضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاععضله دخالت دارد رخ می دهد.
مغز از طریق اعصاب ، پیام هایی به عضلات می فرستد ، وقتی سیگنال ها از اعصاب به عضلات می رسند یک سری فرایند مرتبط به حرکتمواد معدنی در داخل و خارجعضله ، منجر به انقباض عضله می شود .
جریان الکتریکی به علت تفاوت غلظت مواد معدنی در دو طرف غشاء سلول برقرار می شود . در بدن انسان هر ماده معدنی ، یک یا دو بار الکتریکی دارد .
جمع جبری باز مواد معدنی باید در داخل و خارج سلولها برابر باشد . اگر هر گونه تفاوتی موجود باشد ، جریان الکتریکی در طولعضله برقرار می گردد . سدیم و کلسیم در ابتدا در خارج سلولهای عضلاتی قرار دارند و پتاسیم در داخل این سلولها است . هنگامی که پیام از مغز بهعضله می رسد، کلسیم به داخل سلولهای عضلانی و پتاسیم به خارج از آنها حرکت می کند .
این عمل منجر به یک فعالیت الکتریکی در طولعضله می شود که موجب انقباض عضله نیز می گردد .
سپس هنگامی که بارهای الکتریکی نسبت به هم متعادل شوند ازعضله رفع انقباض می شود . برای عمل طبیعی انقباض و ارتجاع عضلات نیاز به مقادیر کافی چربی و قند و اکسیژن است تا این مواد را تجزیه کنند. همچنین به غلظت کافی مواد معدنی سلولی هم نیاز است.
دست کشیده و به طور متناوب با دست دیگر آن را ماساژ داد. برای مثال :
در گرفتگی عضله ساق پا باید قسمت قدامی پا را با یک دست به طرف بالا کشید و هر چند ثانیه عضله ماهیچه ساق را فشرد.
گرچه درمان گرفتگی به علت آن مربوط نیست ولی پیشگیری از گرفتگی به علت آنها مربوط است. طول مدت گرفتگی می تواند در ردیابی علت آن کمک کننده باشد.
گرفتگی عضلانی در هنگام شروع ورزش:
این مشکل معمولاً مربوط به عدم تعادل مواد معدنی است مثلا :
کاهش یا افزایش کلسیم ، سدیم و یا پتاسیم مقادیر غیر طبیعی این مواد در خون منجر به انقباضعضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول است .
برای تشخیص مقادیر غیر طبیعی این مواد آزمایش خون انجام می گیرد. گرفتگی هایی که به هنگام شروع ورزش رخ می دهد ، می تواند به علت کم کاری تیروئید یا عدم تواناییعضله جهت تجزیه قند باشد. آزمایش آدرنالین خون برای بررسی عملکرد تیروئید انجام می شود. همچنین به منظور اطلاع از عملکردعضله می توان از بیوپسیعضله استفاده نمود.
مقادیر غیر طبیعی مواد معدنی معمولاً نشانه نوعی بیماری در بدن است . مقدار کم پتاسیم می تواند به علت استفراغ ، مصرف مدرهای استروئید و شیرین بیان ، اسهال یا بیماری هایی که بر جذب و نگهداری پتاسیم موثرند ، باشد . در صورت تشخیص کمبود منیزیوم ، حتماً باید یک بررسی کامل درباره علت این نقصان انجام داد. مقدار کم یا زیاد کلسیم در خون هیچگاه نمی باشد.
در صورت وجود کلسیم غیر طبیعی در بدن باید به بیماریهای روده ، کلیه یا غدد پاراتیروئید شک کرد .
همچنین با مصرف بیش از حدویتامین D نیز مقادیر غیر طبیعی کلسیم مشاهده می شود . 
مقدار کم نمک ( سدیم ) در خون از علل نادر گرفتگی عضلانی است . برنامه غذایی روزانه حاوی مقدار نمک کافی است و احتمال کمی وجود دارد که فرد دچار فقر سدیم شود . به عنوان مثال : در صورت ورزش شدید برای چندین ساعت در هوای گرم بدن به ۳۰۰۰ میلی گرم نمک احتیاج دارد. اگر فردی در هنگام مصرفغذا از اضافه کردن نمک خودداری کند و غذای او نیز بی نمک باشد. با این وجود میزان نمک دریافتی وی ۳۰۰۰ میلی گرم در روز می باشد.
–  آسیب دیدگهای تاندون و عضلات پشت پا
عضلات پشت ران یا همسترینگ ها یک گروه عضلانی در پشت ران می باشند که متشکلاز ۳عضله به نام هایعضله دوسر رانی _ عضله نیم تاندونی وعضله نیم غشایی ( semimembronus) می باشد. آسیب این گروه عضلانی یکی از شایعترین آسیبها و از علل مهمدرد مزمن در ورزشکاران محسوب می گردد. شدت آسیب را به ۳ درجه تقسیم می کنند:
–  درجه۱: آسیب خفیفعضله همراه با پارگی جزئی فیبر عضلانی
–  درجه ۲: آسیبمتوسطعضله با پارگی تعداد بیشتری فیبر عضلانی همراه با کاهش قدرت عضلانی
–  درجه ۳:   پارگی کاملعضله آسیب عمدتاً در محل اتصالعضله به تاندون درعضله دو سر رانی ایجاد میشود. آسیب مجزا به تاندون کمتر اتفاق میوجودداشته باشد افتد ، مگر اینکه آسیب قبلی به آن وجود داشته باشد.جداشدگی تاندون ازاستخوان لگن نادر و عمدتاً در شرایطی که فرد بطور ناگهانی در وضعیتی که زانو بازاست در مفصل لگن به جلو خم شود ( مثل افتادن اسکی باز به سمت جلو ) رخ می دهد.اغلبآسیب وارده به عضلات همسترینگ در ورزشهایی مثل فوتبال و دوهای سرعت رخ می دهد. فرکانس آسیب این عضلات ۳۳% آسیب های اندام تحتانی را در محدوده سنی ۲۵-۱۶ امسال درورزشکاران را شامل می شود. آناتومی کاربردی این عضلات در بالا و در پائین بهاستخوان درشت نی ساق اتصال دارند. لذا برروی دو مفصل زانو و ران اعمال اثر می کنند. این ها سبب بسته شدن زانو و باز شدن مفصل ران ( بردن ران به عقب یا extension  ) میشوند.همگی ازعصب سیاتیک عصب میگیرند. بیومکانیک ورزشی رخدادهای دو میدانی کهورزشکارنیروی گریز از مرکز یا استارت های قوی را تجربه می کند شانس ایجاد آسیب زیاداست. در ورزشهای تماسی مثل فوتبال در اثر ضربات مستقیم به این گروه عضلانی احتمال پارگی ، – له شدگی یا خونریزی داخلی وجود دارد.
·     له شدگی ها چنانچه در زمان برخورد ضربه ماهیچه منقبض باشد سطحی و اگر ماهیچه در حالت استراحت باشد عمقی تر خواهد بود،- دراسکی روی آب در صورت بروز حادثه احتمال جدا شدگی تاندون از لگن وجود دارد. عواملخطرزای مستعد کننده به ایجاد آسیب عبارتند از :
·     ۱- فقدان گرم کردن کافی قبل ازمسابقه یا تمرین
·     ۲- انعطاف پذیری کم و نسبت توده عضلانی هامسترینگ ( توده عضلانیدوسر رانی )کمتر از ۵۰%
·     ۳- سابقه آسیب قبلی این ناحیه
·    ۴- تکنیکهای غلط دویدن مثلبازکردن زیاد پاها از هم درهنگام دویدن. شرح حال و معاینه • شرح حالی از کششناگهانی روی عضلات پشت ساق یا برخورد ضربه مستقیم به آنها • تورم و حساسیت در لمسمحل اتصال تاندونعضله دو سر به سر استخوان نازک نی • تشدید درد محل آسیب درهنگامی که زانو در برابر مقاومت بسته شود.
.      ۵-  در صورت وجود خونریزی داخلعضله گاهی یک توده برجسته بر رویعضله که در لمس حساس استوجود خواهد داشت.
.      ۶- در صورت پارگی کامل این عضلات یک توده نرم زیر پوست احساس میشود و فرد قادر نیست زانو را به عقب خم کند. تکنیکهای تصویربرداری دراغلب مواردتصویربرداری نقش مهمی در بررسی آسیب ندارد.رادیوگرافی می تواند کلسیفیکاسیون رادر افرادی که درد مزمن این ناحیه دارند را نشان دهد •
اقدامات اولیه:
اقدامات اولیه درمانی در آسیبهای ورزشی شامل مراحل زیر است :
۱- محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی
۲- استراحت که بسته به نوع آسیب از فرم مطلق آن تا استراحت نسبی را شامل می شود.
۳- استفاده از یخ سبب کاهش درد،تورم و التهاب می شود.
۴- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.
۵- بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه مربوطه می شود.
۶- عمل های محافظتی که در مواقع آسیب جزیی و بدون علامت ورزشکار استفاده میشود مثلاً استفاده از بانداژ برای پیچ خوردگی مختصر مچ پا.
سؤالات رایج:
۱- استفاده از اصول فوق در چه زمان و توسط چه کسانی صورت می پذیرد؟
روش های بالا در برخورد اولیه با آسیب های حاد اسکلتی-عضلانی بکار می روند.
آشنایی با آنها برای ورزشکار،مربی،پزشک تیم و هر فرد دیگری که مسوول درمان و برخورد ابتدایی با آسیب باشد لازم است.
۲- چه میزان استراحت کافی است؟استراحت نسبی در چه مواقعی تجویز می شود؟
طول مدت استراحت وابسته به شدتِ آسیب است.مشخص است که هر چه شدت آسیب بیشتر باشد،مدت استراحت هم بیشتر خواهد بود.وقتی یک آسیب چندان شدید نباشد،استراحت نسبی توصیه می شود.هدف از استراحت نسبی آن است که فرد ورزشکار علی رغم وجود آسیب بدون علامت باقی بماند،هر چند تا حدودی تحرک خود را حفظ کرده است.
۳- فایده استفاده از یخ در برخورد با آسیبها چیست؟آیا گرما هم موثر واقع میشود؟
یخ سبب کاهش خونریزی،تورم،التهاب،نیازهای متابولیک ناحیه مجروح،درد و نیز اسپاسم عضلانی میشود.اما گرما به نوبه خود دارای فایده نیست و جز در مورد کاهش اسپاسم عضلانی،سبب افزایش موارد نامبرده هم خواهد شد.گاهی توصیه می شود که دوره های متناوب استفاده از گرما و یخ اعمال شود.یعنی عضو را ۱ تا ۲ دقیقه از یخ استفاده کنند.بر اساس شدت تورم عضو این نسبت قابل تغییر است.هر چه آسیب حادتر باشد،از مدت گرم کردن کاسته خواهد شد.
 
۴-  روش صحیح ماساژ دادن با یخ چگونه است؟باید چه مدت زمانی طول بکشد؟آیا روشهای دیگری هم برای استفاده از یخ وجود دارد؟
از نحوه تهیه یخ شروع میکنیم:در یک لیوان یکبار مصرف آب ریخته و میگذاریم یخ بزند.سپس لیوان را از وسط بریده و باقیمانده قالب یخ را برای مدت۶۰ تا۹۰ ثانیه بر روی منطقه ای ثابت از عضو آسیب دیده نگه میداریم تا در ناحیه مربوطه و تا ۵/۱ سانتی متر در اطراف محل احساس کرختی به شخص دست دهد.حال با توجه به وسعت محدوده ای که بی حس شده و به آرامی یخ را به صورت دایره وار روی پوست ماساژ میدهیم.این ماساژ در آسیبهای با وسعت متوسط،۷ دقیقه و در نواحی بزرگ تا۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.
غوطه ور کردن عضو،در آب یخ هم موثر است.اما تحمل آن برای مصدوم سخت است به علاوه نمی توان عضو را بالاتر از سطح قلب نگاه داشت.به عنوان قانونی کلی،در طی یکساعت میتوان ۲۰ تا۳۰ دقیقه(حداکثر)از یخ استفاده کرد و حداقل ۳۰ دقیقه نیز عضو را به حال خود گذاشت.مسلم است که اگر تحمل مصدوم به سرما کم باشد،باید زمان استفاده از یخ را کاهش داد.
 
۵- خصوصیت باندهای فشاری چیست؟
این باندها را از دیستال عضو به پروگزیمال می پیچند،به طوری که در هر دور نصف پهنای دور قبلی را بپوشاند.فشار الاستیکی که اعمال میشود سبب کاهش تورم خواهد شد.البته بانداژ نباید آنقدر محکم انجام گیرد که در بازگشت خون وریدی به طرف قلب اختلالی ایجاد کند.در مورد باندهای الاستیک تا توان بالقوه کشش باند کافی خواهد بود.باندهای الاستیک برای آسیبهای حاد اندام تحتانی مناسب نیستند،چون قابلیت محافظت اندکی ایجاد میکنند.
۶- اصول برخورد با ورزشکاری که به طور شدید آسیب دیده و حال وخیمی دارد چیست؟
در ابتدا توجه معطوف به مجاری هوایی مصدوم خواهد بود.هر گونه انسداد یا مانعی را باید بر طرف کرد.در هنگام این بررسی ها باید مراقب آسیب ستون فقرات گردنی نیز بود.
در مرحله بعد به نحوه تنفس مصدوم دقت میشود.در صورت نیاز میتوان از تنفس مصنوعی و اکسیژن کمکی استفاده کرد تا تنفس خود بخودی و منظم برقرار شود.اینک نوبت بررسی گردش خون فرد است.نبض شریان کاروتید از لحاظ کیفیت،تعداد و ریتم لمس خواهد شد.در صورت فقدان این نبض یا نبض رادیال باید عملیات احیاء قبلی عروقی آغاز گردد.یا همان مرحله ارزیابی مختصر عصبی که سطح هوشیاری،اندازه و واکنش مردمکها به نور،حرکات چشم و پاسخ های حرکتی مصدوم را شامل میشود.به معنی مشاهده اندامها و سایر قسمتهای بدن است تا از وجود هرگونه خون مردگی آگاه شویم.
۷- شایعترین محل شکستگی تنشی در والیبال کجاست ؟ درمان  آن چیست ؟
شکستگی تنه استخوانهای متاتارس خصوصا در انگشتان سوم و چهارم برای درمان ، عضو آسیب دیده گچ گرفته می شود پس از بهبود ، تمرین با وزنه در حد تحمل مصدوم و تا جایی که درد ایجاد نشود، آغاز خواهد شد.
۸- شایعترین نوع آسیب در ناحیه  قفسه سینه یک ولیبالیست چیست ؟
پیچ خوردگی مفصل Facet‌( قسمتی از اتصالات بین مهره ای ) در ناحیه قفسه صدری شایعترین آسیب در این ناحیه است ، از آنجایی که این ورزشکاران حرکت جانبی سریعی انجام میدهند ، چرخش تنه و اندام فوقانی ، مفاصل یاد شده را در معرض نیروهای جابجا کننده قرار میدهد. درد عضلانی ، اسپاسم و محدودیت حرکت در تعاقب این آسیب ایجاد خواهد شد.
 
۹-آیا دفاع روی تور می تواند سبب ایجاد صدمه شود؟
شکستگی استخوانهای کف دست ، انگشتان و ایجاد انگشت Mallet‌( در این عارضه بر اثر ضربه مستقیم توپ و خم شدن ناگهانی بند آخر انگشت ، تاندون راست کننده از محل اتصال آن به قاعده بند آخر پاری می شود و در نتیجه بند آخر انگشت به شکل خمیده در می آید که به طور ارادی صاف نخواهد شد ). از جمله دفاع روی ترو رخ می دهند.
 
۱۰-در جریان مسابقه ، هر بازیکن والیبال چه میزان مایع احتیاج دارد ؟
گاهی در طی یک مسابقه طولانی مدت ، بازیکنان بین ۵/۱ تا ۳ کیلوگرم وزن از دست می دهند که بیشاز مقدار مایعی است که ورزشکار توانایی جبران آن را دارد پس لازم است علاوه بر نوشیدن آب پیش از شروع مسابقه ، در طی مسابقه و هر ۱۵ دقیقه یکبار حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ سیسی آب بنوشیند . آب بهترین مایع برای جایگزین کردن حجم مایع از دست رفته است و به سرعت جذب میشود.
پیشگیری:
–  کسانی که می خواهند در یک فعالیت ورزشی سازمان یافته شرکت کنند، هرگونه آسیب قبلی را با دقت معاینه کرده و اهمیت آن را در ورزش موردنظر بسنجند.
–  اگر پزشک بداند که ورزش مورد نظر شما چیست میتواند بگوید که کدام بخش بدن بیشتر در معرض فشار خواهد بود و برای جلوگیری از آسیبهای احتمالی توصیه هایی بکند
–  حفظ فرم صحیح و سلامت بدن
–  اطلاع و اطاعت از قوانینی که موجب تنظیم حرکات میشود
–  استراحت در هنگام خستگی، بیماری یا درد
–  عدم استفاده از نیرو بخشهای مصنوعی. این مواد ممکن است توانایی شما را در لحظه افزایش دهند اما در دراز مدت با خطر مرگ همراه هستند
–  مراقبت و استفاده صحیح از لوازم ورزشی
–  به کاربردن لوازم محافظ مانند زانوبند و کلاه ایمنی