قالب وردپرس

اپی کندیلیت داخلی(golf’s elbow)(بیماری)

گلف البو یا آرنج گلف بازان چیست و چگونه موجب درد آرنج میشود؟

آرنج گلف بازان Golfer’s elbow یا اپی کندیلیت داخلی Medial epicondylitis نام بیماری است که موجب درد در سمت داخلی مفصل آرنج میشود. گرچه این بیماری در کسانی که گلف بازی میکنند بیشتر دیده است ولی در فعالیت های بدنی دیگر که حرکات خاصی را بطور مکرر تکرار میکنند ( مانند پرتاب اشیاء، استفاده زیاد از تبر، استفاده زیاد از اره) هم ایجاد میگردد.

 

آناتومی

در سطح داخلی آرنج یک برجستگی استخوانی وجود دارد که درست زیر پوست قابل لمس است. به این برجستگی، اپی کوندیل داخلی Medial epicondyle میگویند. عضلات خم کننده مچ دست  Wrist flexors که در سمت قدامی یا جلویی ساعد قرار گرفته اند به توسط یک تاندون مشترک به این برجستگی استخوانی میچسبند.
تاندون بافت بسیار محکمی است که عضله را به استخوان متصل میکند. تاندون ها از کنار هم قرار گرفتن رشته هایی از جنس پروتئین خاصی به نام کلاژن Collagen درست میشوند. این رشته های کلاژنی چنان در یک امتداد در کنار هم قرار میگیرند که موجب میشوند تاندون قدرت زیادی در تحمل نیروهای کششی داشته باشد.
golf_elbo.jpg

علت بیماری گلف البو یا آرنج گلف بازان چیست؟

مهمترین علت این بیماری استفاده بیش از حد از عضلات خم کننده مچ دست و کشش بیش از حد به تاندون آن است. انجام بعضی حرکات ورزشی یا حرکاتی که در حین کار خاصی انجام میشوند، موجب کشیده شدن بیش از حد تاندون میشود. فعالیت هایی مانند بیل زدن، چکش زدن و باغبانی میتوانند این بیماری را ایجاد کنند. گاهی اوقات بیماری گلف البو در ورزش شنا دیده میشود.
در بعضی افراد در تاندون مشترک عضلات خم کننده یا فلکسور مچ دست و در محلی که به برجستگی اپی کندیل داخلی آرنج میچسبند بر اثر کشش های زیاد آسیب و بدنبال آن التهاب ایجاد میشود. این التهاب بر اثر فعالیت دسته ای از سلول های ایمنی بدن ( که به آنها سلول های التهابی میگویند) بوجود میاید. این سلول ها به محل آسیب تاندون میروند تا آنرا ترمیم کنند.
هر جایی که در بدن التهاب ایجاد شود به نام محل التهاب پسوند -ایت itis اضافه میشود. به همین علت است که به این بیماری اپی کندیلیت داخلی هم میگویند. منظور از اپی کندیلیت التهاب اپی کندیل است.
با این حال در بیماری آرنج گلف بازان در اکثر اوقات التهابی وجود ندارد و مشکل اصلی اختلال در پروتئین کلاژن سازنده تاندون است. به این وضعیت تاندینوز Tendinosis میگویند. در این وضعیت در داخل تاندون ها سلول های فیبروبلاست ایجاد شده و رشته های کلاژن امتداد هماهنگ خود را از دست داده و تکه تکه میشوند. بتدریج بجای رشته های قوی کلاژن، بافت دیگری جایگزین شده که قدرت آن را ندارد ولی تاندون را کلفت تر میکند.

شایع ترین عضلات درگیر در این عارضه عبارتنداز:

 • پروناتور ترس(Pronator Tress)
 • فلکسور کارپی رادیالیس(Flexor Carpi Radialis)

علل شایع در درگیری عضلات مذکور:

 • وارد شدن استرس های تکراری به محل عضلات فلکسور مچ دست و پروناتورهای ساعد
 • وجود نوروآپاراکسی در حفره اولنار

درد:

 • درد بیشتر در اپی کوندیل داخلی گزارش شده و ندرتا به سمت داخل ساعد کشیده می شود.
 • درد ممکن است با خم شدن(flexion) مچ دست و چرخش به داخل(pronation) ساعد همراه باشد.
 • ماهیت درد معمولا متغیر است.
 • فعالیت های تکراری خم کردن مچ دست و گرفتن اشیاء(gripping) درد بیمار را تشدید می کند.

ارزیابی:

 • معمولا با حرکات خم کردن مچ دست، درد بروز نمی کند.
 • حرکات فعال اکستنشن مچ دست به همراه اکستنشن آرنج درد را تشدید می کند.
 • تست کلیدی در تشخیص که علائم را آشکار می کند، گرفتن حرکات پاسیو است؛انجام همزمان اکستنشن کامل مچ دست،چرخش به خارج(supination)ساعد و اکستنشن آرنج(استرچ فلکسورها و پروناتورها) ، سبب بروز علائم می شود.
 • یکی دیگر از تست های کلیدی در ارزیابی،گرفتن حرکات اکتیو مقاومتی از بیمار است؛فلکشن مقاومتی مچ دست به همراه اکستنشن آرنج سبب بروز علائم می شود. همچنین چرخش به داخل(pronation) مقاومتی ساعد نیز می تواند دردناک باشد.
 • تست های joint play کامل و بدون درد است.
 • تندرنس در محل اپی کوندیل داخلی وجود دارد.

به امید موفقیت و بهبودی روزافزون شما

گروه پژوهشی ابوریحان