قالب وردپرس

بیماری های تخریبی مفصل ران(Degenerative Joint Disease)(بیماری)

آرتروز مفصل لگن یا ران (ساییدگی یا استئوآرتریت هیپ) چگونه ایجاد می شود؟

ساییدگی مفصل که به آن آرتروز یا استئوآرتریت هم می گویند در واقع بیماری غضروف مفصل است.در ساییدگی یا آرتروز، غضروف مفصلی نازک و خراب می شوند. هر مفصل از دو استخوان تشکیل شده که در کنار یکدیگر قرار گرفته و نسبت به هم حرکت می کنند. برای تسهیل این حرکت و کاهش اصطکاک، محل تماس این دو استخوان باید صاف و لغزنده باشد و این وظیفه به عهده غضروف است. غضروف لایه ایی نرم و ارتجاعی به رنگ سفید براق است که روی استخوان ها را در محلی که مفصل را تشکیل میدهند، می پوشاند.
با افزایش سن و با شروع روند پیری، همانگونه که پوست چروکیده می شود و رنگ مو به سفیدی میگراید تغییراتی در غضروف مفصلی نیز اتفاق میافتد که مهمترین آنها نازک شدن لایه غضروفی و تغییر جنس غضروف است. غضروف دیگر آن شادابی و خاصیت ارتجاعی و کلفتی کافی برای محافظت از مفصل را ندارد و نتیجه آن کاهش حرکت یا خشکی مفصل و درد مفصلی است.

علت ایجاد ساییدگی در مفصل ران چیست؟

hip_artr.jpg

مهمترین عللی که موجب بروز این بیماری می شوند عبارتند از:

–        دیسپلازی مفصل ران:

در این بیماری مادرزادی که بیشتر در زنان دیده میشود حفره استابولوم (که سر استخوان ران در آن قرار می‌گیرد ) گودی کافی را نداشته و نمی تواند بطور کامل در بالای سر استخوان ران قرار گرفته و آنرا بپوشاند. نتیجه این است که انتقال و توزیع نیروی وزن در مفصل ران به درستی صورت نمی گیرد، به بعضی از قسمت های غضروف استابولوم فشار بیش از حد وارد میشود، در نتیجه مفصل دچار تخریب و ساییدگی میشود.
        ایمپینجمنت(impingement):
در این بیماری مادر زادی به علت تغییر شکل هایی که در استخوان مفصل ران ایجاد شده است، سر و گردن استخوان ران در موقع حرکت کردن در داخل حفره استابولوم، به لبه آن گیر می کند و این روند در دراز مدت موجب وارد آمدن فشار های زیاد به مفصل میشود، نتیجه آن بروز استئوآرتریت است.
–        نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران :
سر استخوان ران به دنبال نکروز و سیاه شدن به تدریج نرم شده و قدرت و سفتی خود را از دست می دهد. این استخوان نرم شده زیر فشار وزن تنه که در هنگام راه رفتن به آن وارد می شود ، به تدریج تغییر شکل می دهد . بدنبال این تغییر شکل، هماهنگی و یکنواختی که بین سر استخوان ران و حفره استابولوم وجود دارد از بین رفته و بر اثر سایش این دو استخوان بر روی هم، ساییدگی یا آرتروز مفصل ران به وجود می آید.
 
hip_art1.jpg
گروه پژوهشی ابوریحان