قالب وردپرس

بی ثباتی مزمن مفصل مچ پا(بیماری)

بی ثباتی مزمن مفصل مچ پا:

ankle-sprains-chronic-instability1

 آمار نشان میدهدکه هرروز ۱۰۰۰۰  نفر ازمردم دچار اسپرین و بی ثباتی مچ پا میشوند که به دنبال کشیدگی یا پارگی لیگامان های اصلی قسمت خارجی مچ پا ایجاد می شود. این دولیگامان شامل لیگامنت تالوفیبولار talofibular و لیگامنت کالکانوفیبولارcalcaneofibular میباشد.

بیشتر افرادی که دچار اسپرین خارجی مچ پا می شوند، به طور کامل بهبود  نمی یابند .

پس از آسیب اولیه لیگامانی بخصوص لیگامان تالوفیبولار قدامی گاهی بیمار Giving Way مچ ، تورم و درد را تجربه می کند. سه علت احتمالی برای این وضعیت مطرح است:

۱-  همراه بودن بهبودی لیگامان با چسبندگی به بافت های اطراف:

دراین حالت لیگامان بهبودیافته اجازه انجام حرکات Joint Play را به مفصل نمی دهد. با تکرار استرس برروی ساختمان های کوتاه و سفت شده ، درد و تورم به علت پدیده خستگی ایجاد می شود.ازطرفی واردشدن استرس شدید برروی این ساختمان ها باعث پاره شدن چسبندگی ها و بروز اسپرین مجدد می شود. این مشکل به صورت محدودیت ملایم و دردناک در حرکات پلنتارفلکشن و اینورژن ناحیه Hindfoot و گلاید قدامی تالوس بروز می کند. برای درمان می توان از فریکشن عرضی و عمقی لیگامان درگیر و موبیلیزاسیون مفاصل درگیر استفاده کرد.

۲- ازبین رفتن رفلکس حمایتی عضله برای ایجاد ثبات مفصل:

درحالت طبیعی استرس وارده بر قسمت های مختلف کپسول یا لیگامان های اطراف مفصل سبب تحریک گیرنده های خاص و ایجاد انقباض عضلانی در عضلات اطراف می شود.این مکانیسم ثباتی و دینامیک مفصل ، از ساختمان های لیگامانی اطراف مفصل در مقابل لودهای سنگین حمایت می کند.بنابراین وقتی لیگامان تالوفیبولارتحت استرس قرار می گیرد عضله پرونئوس ترتیوس برای کاهش لود برروی لیگامان واردعمل می شود؛اما هنگامی که آسیب لیگامانی ایجادشده و بیحرکتی متعاقب آن رخ می دهدعضلات در زمان مناسب واردعمل نشده و درنتیجه این مکانیسم حمایتی دچار اختلال می شود.

۳- ناپایداری مکانیکی مفصل:

اگر هردو لیگامان تالوفیبولار قدامی و کالکانئوفیبولار پاره شده یا همراه با پارگی تالوفیبولار قدامی پارگی وسیع کپسول مفصلی وجود داشته باشد ناپایداری مکانیکی مفصلی سبب می شود تا برخی از فعالیت هایی که در وضعیت تحمل وزن انجام می شوند همراه با Giving Way رخ دهند. چنین بیمارانی در تست Joint Play هایپرموبیلیتی واضحی دارند.درصورتی که برنامه تقویتی عضلانی و تمرینات تعادلی برای جبران ناپایداری مفصل کافی نباشد، درمان جراحی صورت می گیرد.

با کلیک برروی تصویر به وضوح نمایش داده می شود

با کلیک برروی تصویر به وضوح نمایش داده می شود

 

شیوع و عوارض این ضایعه در  ورزشکاران  شدیدتر است. به طور تقریبی ۸۰ درصد از بازیکنان بسکتبال از در رفتگی های مکرر مچ پا رنج می برند.

اختلال در تعادل، یکی از رایجترین مشکلاتی است که برای این افراد آسیب دیده بروز می کند. علاوه بر آن، پس از مدتی رقابت ورزشی، ورزشکار دچار خستگی می  شود . و به دنبال  بی ثباتی مزمن مچ پا، خطر بروز اسپرین مجدد افزایش می یابد.

از علائم دیگر این عارضه خالی کردن مچ هنگام تحمل وزن (Giving Way) است مانند زمانی که فرد روی یک پایش ایستاده است.

باکلیک برروی تصویر به وضوح نمایش داده می شود.

باکلیک برروی تصویر به وضوح نمایش داده می شود.

درحدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به این آسیب اگرچه لیگامانهای آنان بهبود پیداکرده است اما آن آسیب دیدگی میتواند برای آنها در موقعیت های دیگری اتفاق افتد.افرادی  که مستعد این آسیب دیدگی هستند شامل افرادی که رقص باله انجام میدهندکسانی که قبلا تعدادی ازلیگامنت هایشان دچار آسیب دیدگی شده است برای ابتلا به این آسیب دیدگی کاملا آمادگی دارند.

تشخیص

پزشک ارتوپد ویا فیزیوتراپیست میتواند آسیب دیدگی وبی ثباتی مچ پای بیمار را با ارزیابی وانجام حرکات روی مچ پا واستفاده از اشعه ایکس برای  تشخیص شیب مچ پا انجام دهد.درمچ پای افراد سالم این شیب درحدود۵ درجه ودرافرادی که ابتلابه بی ثباتی در مچ پا هستند این شیب به ۱۵ تا ۲۰ درجه افزایش پیدا میکند که در عکس برداری توسط اشعه ایکس این آسیب دیدگی کاملا مشخص است.

download (4)

به امید بهبودی روزافزون شما

گروه پژوهشی ابوریحان