قالب وردپرس

تاندونیت روتاتور کاف(RC tendonitis)(بیماری)

تاندونیت روتاتورکاف:
تاندونیت شانه یکی از بیماری های بسیار شایع است . تاندون روتاتورکاف در شانه شامل تاندون عضلات سوپرا اسپیناتوس، اینفرا اسپیناتوس ، ساب اسکپولاریس و ترس مینور می باشد اینها ، شایع ترین تاندون هایی هستند که درگیر می شوند.
این عضلات از یک طرف به استخوان کتف متصل شده و از طرف دیگر توسط تاندون مشترکشان به کمی پایین تر از سر استخوان بازو متصل می شوند. این عضلات مانند یک چادر با یک سرپوش دور تا دور سر استخوان بازو را احاطه می کنند. از میان عضلات شانه ، عضله سوپرا اسپیناتوس به دلیل موقعیت و شرایط خاصش در مفصل ، بیشتر از عضلات دیگر دچار تاندونیت می شود.
تاندونیت همان التهاب تاندون است که همراه با پارگی های میکروسکوپی است .  این ضایعه بیانگر یک پاسخ التهابی در داخل تاندون، بدون التهاب لایه خارجی آن است . تاندونیت عضلات مفصل شانه در میان افراد از هر جنس شیوع بالایی دارد و باعث مراجعه بسیاری از بیماران به مطب های ارتوپدی و کلینیک فیزیوتراپی می گردد. ذکر این مسئله نیز حائز اهمیت است که افزایش سن، روند تاندونیت شانه را تسریع می کند.
تاندونیت ها ماهیت تخریبی داشته و در بیشتر موارد علت آن ها خستگی بافتی است و اگر مسیر پاتوبیولوژیک آن پیشرفت کند عوارضی مانند پارگی های ناقص و یا پارگی کامل را به دنبال خواهد داشت . از جمله عوارض التهاب های تاندونی، تاندونیت کلسیفه، بورسیت و تاندونیت مزمن است.
شکل یک نمای سالم از عضلات و مفصل شانه
11.jpg
مهمترین علل تاندونیت:
–        استفاده بیش از حد عضلات
–        فعالیت های خاص ورزشی و فعالیت هایی که سبب بالا بردن بازو (بیشتر از سطح افق) گردد. مثل گلف، اسکی، بیس بال، که احتیاج به پرتاب کردن توپ دارند.
–        بعضی مشاغل مثل باغبانی، نجاری، نقاشی، پارو کردن، تی کشیدن و جارو کردن
–        ضربه مستقیم
–        فعالیت های تکراری، اگرچه در این اعمال نیروی کمی به کار می رود ولی به دلیل تکرار بالا، آسیب پذیری تاندون افزایش می یابد.
–        اختلالات وضعیت بدن (پوسچر) : مثل افزایش قوز پشتی و شانه های گرد جلو آمده.
–        حالت بد بدن به هنگام کار کردن در محل کار یا خانه و یا کشش ضعیف بدن و یا آماده نبودن ماهیچه ها قبل از ورزش یا بازی های ورزشی نیز باعث افزایش خطر تاندونیت می شود.
–        کاهش خون رسانی در برخی از نقاط تاندون
–        انجام فعالیت هایی که استخوان بازو به دفعات و تکرار زیاد در موقعیت بالای سر قرار گیرد. در حقیقت حرکات تکراری اندام فوقانی که در آن حرکت بازو در سطحی بالا تر از سطح افق قرار می گیرد ، منجر به تاندونیت عضلات شانه به خصوص عضله سوپرا اسپیناتوس می گردد.
 
tendonit1.jpgtendonit2.jpg
چه کسانی در معرض ابتلا به تاندونیت هستند؟
هر کسی ممکن است به تاندونیت مبتلا شود اما این وضعیت بیشتر در افراد۴۰ سال و بالاتر رخ می دهد.با بالا رفتن سن تحمل تاندون ها نسبت به استرس و فشار کم می شود، خاصیت کشسانی آن کمتر شده و در نتیجه راحت تر دچار پارگی می گردند.
علائم تاندونیت شانه: علائم بالینی در مراحل حاد، تحت حاد و مزمن متفاوت است.
در مرحله حاد درد در قسمت های عضلانی (میوتوم)، پوستی (درماتوم) و استخوانی (اسکلتروم) و در مناطقی است که توسط پنجمین و ششمین اعصاب گردنی عصب گیری کرده اند.
بیشتر درد در قسمت سر شانه و خارج بازو است. این درد در فعالیت هایی نظیر پوشیدن و درآوردن لباس و بردن دست به پشت کمر و سر تشدید می شود. شروع درد تدریجی، بی سر و صدا و بدون سابقه ای از ضربه است. در مشاهده ممکن است افزایش قوز پشتی و شانه های گرد شده وجود داشته باشد، بازو به دلیل اسپاسم محافظتی عضلات تراپزیوس فوقانی و پکتورالیس ماژور بالا آمده و به داخل چرخیده است ضعف به دو دلیل التهاب تاندون ها و عدم استفاده و مهار رفلکسی آن‌ها نیز به دلیل درد می باشد.
علائم کلی:
–        با استراحت،  درد کاهش می یابد و با فعالیت تشدید می گردد. در مرحله حاد به هنگام استراحت نیز ممکن است درد وجود داشته باشد.
–        معمولاً شروع درد تدریجی بوده و در یک دوره درمانی ایجاد می شود.
–        با اعمال مقاومت به عضله توسط معاینه کننده در عملی که آن ماهیچه دارد درد افزایش می یابد.
–        کشش ماهیچه درگیر ممکن است با درد همراه گردد.
–        احتمال وجود اسپاسم محافظتی
–        تورم و احتمال گرمی در ناحیه
–        حساسیت به لمس در ناحیه آسیب
–        کریپتاسیون (صدای خش خش) به هنگام عمل فعال عضله که با دست گذاشتن در روی محل ضایعه کاملاً احساس می شود.
–        طول مدت بهبودی تاندونیت ممکن است از چند هفته تا چند ماه بسته به شدت عارضه، طول بکشد