قالب وردپرس

ماساژدرمانی

ماساژ یکی از قدیمی ترین روش های درمان برای تسکین دردها و آلام بشری است که درطول قرن ها ، علاوه بر متون پزشکی، در رساله های ادبی، هنری و تاریخی نیز به کرات مورد اشاره قرار گرفته است..

هدف از ماساژ تولید اثرات درمانی برروی بافت های عصبی، عضلانی و دستگاه تنفسی بدن و گردش موضعی و عمومی خون و لنف می باشد.

تاکنون وسایل مکانیکی بسیاری برای انجام ماساژ طراحی و ساخته شده است، اما هیچکدام از آن ها نتوانسته است جانشین خوبی برای دست های حساس و ماهر تراپیست برای مانیپولاسیون بافت های نرم بدن باشد. درحقیقت تراپیست با کمک گرفتن از دانش های آناتومی، فیزیولوژی و پاتولوژی بافت های مورد درمان و با استفاده از دست های حساس خویش و با مشاهده دقیق ناحیه تحت درمان قادر است کلیه ی واکنش های بدن نسبت به درمان را زیرنظر داشته و بسته به موارد احتیاج مانورهای درمانی را تغییر بدهد.

baby-massage download 16)

از اثرات درمانی ماساژ  می توان به

ایجاد ریلکسیشن

اثرات سودمند روانی

اثر بر روی گردش خون

کاهش ادم

کاهش درد

کاهش چسبندگی های بافتی

و

اشاره کرد.

بنابراین می توان گفت که “ماساژ” یک روش علمی است برای درمان بعضی بیماری ها که توسط حرکات دقیق  و منظم دست ها صورت می پذیرد و هدف از انجام آن ایجاد تأثیر برروی اعصاب ، عضلات، سیستم تنفسی، گردش موضعی و عمومی خون و لنف می باشد.

تکنیک ها و حرکات ماساژ براساس جهت حرکت، میزان فشار وارده،قسمتی از دست که تکنیک را انجام می دهد، نوع حرکت اصلی بافت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند:

– Petrissage

– Kneading

– Friction

– Stroking and Efflaurage

درآینده درمورد تکنیک های ماساژ و کاربرد آنها در بیماری های مختلف صحبت خواهیم کرد.

در فیزیوتراپی ابوریحان بعد از ارزیابی دقیق بیمار توسط فیزیوتراپیست ویا پرکتیشنر مربوطه در صورت نیاز ماساژ درمانی تجویز می شود . در صورت نیاز بیمار در هر مرحله ای از برنامه درمانی اش باشد برنامه ماساژ درمانی وی مطابق با صلاحدید فیزیوتراپیست اضافه ، حذف و یا تغییر داده می شود. 

 

به امید بهبودی و موفقیت روزافزون شما

فیزیوتراپی ابوریحان